ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si te krijojm IRC server Chat...!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
N!T!
V.I.P.
V.I.P.
N!T!

Numri i postimeve : 153
Age : 23
Nga Jeni : strellci
Registration date : 20/12/2008

MesazhTitulli: Si te krijojm IRC server Chat...!!   Sat Dec 20, 2008 1:16 pm

Ne fillim duhet te kemi programin putty.exe te cilin e merrni ketu :


Kodi:
sendspace.com kcqgg0
Pastaj Duhet te keni Root dhe pastaj beni login ..

Mbas kesaj fillojm me krijimin e IRC SERVER version Unreal

wget :
Kodi:
sendspace.com s7cy1dpastaj mbasi ta marrim

tar -zxvf Unreal3.2.7.tar.gz

pastaj mbasi te extraktohen..

cd Unreal3.2.7

dhe fillojme me instalimin dhe konfigurimin me an te komandes..

./Config

pastaj do shtypni vetem ENTER dhe kur te dali

What is the hostname of the server running your IRCd?
[hosti] -> emri-irc.com

pastaj prap ENTER deri sa te maroj kjo fillojm me proceduren tjeter..

make ose gmake

mbasi te mbaroj kjo shtypim make install

pastaj kemi konfigurimet te tjera..

bejm pico ircd.log dhe shtypim njeher spacebar e leme bosh dhe pastaj per ta bere save shtypim ctrl+x dhe shtypim germen y dhe ENTER

po keshtu dhe me Filet ircd.motd dhe ircd.rules

pastaj do bejm konfigurimin e files kryesore unrealircd.conf

Shtypim pico unrealircd.conf dhe vendosim kete code


Kodi:
loadmodule "src/modules/commands.so";loadmodule "src/modules/m_links.so";loadmodule "src/modules/cloak.so";include "help.conf";include "badwords.channel.conf";include "badwords.message.conf";include "badwords.quit.conf";include "spamfilter.conf";include "aliases/aliases.conf";include "aliases/anope.conf";#include "ircs.conf";me{ name "Emri serveri"; info "Si te dush"; numeric 1;};admin { "p3rL"; "email"; };class clients{ pingfreq 95; maxclients 1000; sendq 300000; recvq 8000;};tld { mask *@*; motd "ircd.motd"; rules "ircd.rules";};class servers{ pingfreq 90; maxclients 10; /* Max servers we can have linked at a time */ sendq 1000000; connfreq 100; /* How many seconds between each connection attempt */};allow { ip *@*; hostname *@*; class clients; maxperip 50;};ulines { services.emriserverit.net; stats.emriserverit.net;};oper p3rL { class clients; from { userhost *@*; }; password "njishi"; flags "rsvoOiRDAqagHSCNwhWzt"; snomask "+cefFGjknNoqsSv";};listen IP:6667{ options { clientsonly; };};drpass { restart "hehehehe"; die "hehehehe";};log "ircd.log" { maxsize 2097152; flags { oper; kline; connects; server-connects; kills; errors; };};log "kill.log" { maxsize 2097152; flags { oper; kills; };};alias NickServ { type services; };alias ChanServ { type services; };alias OperServ { type services; };alias HelpServ { type services; };alias StatServ { type stats; };alias "identify" { format "^#" { nick "chanserv"; type services; parameters "IDENTIFY %1-"; }; format "^[^#]" { nick "nickserv"; type services; parameters "IDENTIFY %1-"; }; type command;};alias "services" { format "^#" { nick "chanserv"; type services; parameters "%1-"; }; format "^[^#]" { nick "nickserv"; type services; parameters "%1-"; }; type command;};alias "identify" { format "^#" { nick "chanserv"; type services; parameters "IDENTIFY %1-"; }; format "^[^#]" { nick "nickserv"; type services; parameters "IDENTIFY %1-"; }; type command;};ban nick { mask "*C*h*a*n*S*e*r*v*"; reason "Reserved for Services";};set { network-name "NOUSERS"; default-server "emri serverit"; services-server "services.emriserveri.net"; stats-server "stats.emriserverit.net"; help-channel "#Help"; hiddenhost-prefix "Alb"; prefix-quit "no"; cloak-keys { "AHos2HOHS6ds2gsQQHGAkish"; "qF5D3ormaH6mnEvbaH226lfEhjf"; "hfA6HwFh53HedOwQg9Ufs"; }; /* on-oper host */ hosts { local "staff.fastunix"; global "staff.fastunix"; coadmin "staff.fastunix"; admin "staff.fastunix"; servicesadmin "Cstaff.fastunix"; netadmin "staff.fastunix"; host-on-oper-up "yes"; };};set { kline-address "Admin@emriserverit.net"; modes-on-connect "+iwTxv"; modes-on-oper "+cefFGjknqsv"; oper-auto-join "#services"; restrict-usermodes "x"; dns { nameserver 127.0.0.1; timeout 2s; retries 2s; }; options { hide-ulines; show-connect-info; }; maxchannelsperuser 10; anti-spam-quit-message-time 10s; oper-only-stats "PokfGsMRUECcTtuUelLCXzdDqQ"; static-quit "Quit"; static-part "Part - FastUnix"; anti-flood { nick-flood 3:60; }; throttle { connections 7; period 50s; }; /* Spam filter */ spamfilter { ban-time 1d; ban-reason "Spam/Advertising"; virus-help-channel "#services"; };};// flat-map "Nuk Keni Access Te Mjaftuar Per Ate Komand Disable


Keto me lart i modifikojm vet dhe pastja e save dhe kete file...

dhe ./unreal start

pastaj me an te mIRC hyne /server Domain.com

Gjithcka e mbaruar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.dj-niti-a.piczo.com
 
Si te krijojm IRC server Chat...!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ¸.·´¯) Paneli i Kontrollit (¯`·., :: Tutorials & Mesime-
Kërce tek: