ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si te instalojm shoutcast radio ne Linux...!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
N!T!
V.I.P.
V.I.P.
N!T!

Numri i postimeve : 153
Age : 23
Nga Jeni : strellci
Registration date : 20/12/2008

MesazhTitulli: Si te instalojm shoutcast radio ne Linux...!!   Sat Dec 20, 2008 1:15 pm

Ne kete tutorial do tju tregoj se si me krijua nje radio online por ne Shell jo ne PC sepse ne PC ma merr mendja se eshte shum leht dhe dini. Ja fillojme. Me se pari hyjme ne Root, per ta bere keta un perdori Putty ku mund ta gjeni ne google duke kerrkuar "Putty" . Mbasi qe kemi hy ne root duhet ta ngarkojme ShoutCast-in ne Root-in tone me komanden:

Kodi:

Kodi:
wget http://www.shoutcast.com/downloads/sc1-9-2/shoutcast-1-9-2-linux-glibc6.tar.gz
Tash presim gjersa te ngarkohet aty, ajo merr disa sekonda, mbasi qe eshte ngarkuar ne root duhet ta unzipuar ate me komanden:

Kodi:

Kodi:
tar -zxvf shoutcast-1-9-2-linux-glibc6.tar.gz
Tash ajo eshte bere unzip dhe edhe ne folderin shoutcast-1-9-2-linux-glibc6 ky emer eshte teper i gjate keshtu dhe ja nderrojm emrin folderin me koanden:

Kodi:

Kodi:
mv shoutcast-1-9-2-linux-glibc6 shoutcast
Tash ta fshijme shoutcast-1-9-2-linux-glibc6.tar.gz per mos te ngarkuar rooterin tone kot, e bejme me komanden:

Kodi:

Kodi:
rm -rf shoutcast-1-9-2-linux-glibc6.tar.gz
Tash kemi perdunduar rregullimin tash duhet me konfigurua shoutcastin edhe me e startua ate. Me se pari hyjm ne folderin ku eshte aj dmth ne folderin shoutcast
e bejme me komanden:


Kodi:

Kodi:
cd shoutcast
Tash kemi hy ne folderin ku eshte shoutcast dhe tash ne duhet ta konfigurojme ate me kete komande:


Kodi:

Kodi:
pico sc_serv.conf
Ne kete e modifikon maximumin e userave, portin ciliun deshironi me hap shoutcast edhe passwordin me te cilin Dj do te leshoj muzike. Tash duhet te dilni nga ajo dhe e beni me CTRL+X dhe mbas atyjte klikon enter edhe u rregullua. Tash vetem me e ndez ShoutCast te cilen e beni me komanden:

Kodi:

Kodi:
./sc_serv sc_serv.conf
Tash eshte kryer gjithcka... kur doni te ndegjoni radion shkoni ne IP:porti ose domaini.com:porti ... porti eshte poti te cilin e keni zgjedh i zakonshmi eshte 8000.
************************************************** ************************************************** ************************************************** **************
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.dj-niti-a.piczo.com
 
Si te instalojm shoutcast radio ne Linux...!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ¸.·´¯) Paneli i Kontrollit (¯`·., :: Tutorials & Mesime-
Kërce tek: