ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kuriozitete nga sporti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
goni
S.Moderator
S.Moderator
avatar

Numri i postimeve : 84
Registration date : 24/01/2009

MesazhTitulli: Kuriozitete nga sporti   Thu Jan 29, 2009 9:07 am

Një nga incidentet më të çuditshme në historinë e Botëroreve ka ndodhur më 1970 në ndeshjen Meksikë-Salvador, 4-0: Gjyqtari Kandil dha faull në favor te Salvadorit, por faulin e goditen lojtarët meksikanë dhe madje shënuan. Gjyqtari jo vetëm që nuk urdhëroi pësëritjen e faullit, por ratifikoi golin!

Në Meksikë, më 1970, braziliani Zhairzinjo u bë i vetmi lojtar që shënoi gol në çdo ndeshje, që nga faza e parë e der në finale.

Që nga viti 1970 FIFA vendosi se një futbollist nuk është i detyruar të veshë farelën me numër 13 në rast se është supeisticioz.

Ndërrimi më i shpejtë në historinë e kanpionateve botërcre u bë në vitin 1978 , në ndeshjen Itai-Argjentinë 1-0. Mauro Beluçio u zëvendësua në minutën e 6-të nga Anonelo Kukuredu.

Te vetmit vëllezër portierë që kanë marre pjesë në një kupë Bote, janë Viktor dhe Viacesllav Çanov. Të dy ishin zëvendësues të të madhit Renat Dasajev në përfaqësuesen e Bashkimit So\|etik më 1982 në Spanjë. Ndërkaq, nuk u aktivizuan për asnjë sekondë!

Po në Botërorin e Spanjës, portieri i Belgjikës Zhan Mari Pfaf desh pa vdekjen me sy, kur rezikoi të mbytej në një pishinë, vetën pak orë para ndeshjes së Belgjikës me Salvadorin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kuriozitete nga sporti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ¸.·´¯) Diskutime të ndryshme (¯`·., :: Kuriozitete-
Kërce tek: