ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nintendo Wii thyen të gjitha rekordet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipts
S.Moderator
S.Moderator
avatar

Numri i postimeve : 62
Age : 26
Nga Jeni : isniq
Registration date : 15/01/2009

MesazhTitulli: Nintendo Wii thyen të gjitha rekordet   Sat Jan 24, 2009 4:32 am

Nintendo Wii thyen të gjitha rekordet
Edhe një vit afarist është prapa nesh dhe koha që prodhuesit dhe analistët të paraqesin shifrat e tyre përfundimtare. Sipas raportit të kompanisë NPD Group, në tregun amerikan vitin e kaluar ka bërë punë si duhet Nintendo Wii.
Siç raporton NPD Group, gjatë vitit të kaluar në SHBA, përkundër krizës ekonomike e cila po i godet, janë shitur 10.17 milionë konzola të lojërave Nintendo Wii. Shitja e konzolës së dytë të lojërave DS po ashtu nga Nintendo, edhe gjatë vitit të kaluar ka arritur tek 9.95 milionë përdorues amerikanë.

Në të njëjtën kohë, katër lojërat më të shitura të cilat janë të dedikuara për konzolat e lojërave kanë qenë pikërisht për Nintendo Wii, derisa rritja e përgjithshme e lojërave Nintendo në SHBA vitin e kaluar ka shënuar rritje prej 19 për qind në krahasim me të dhënat e vitit 2007.

Të gjitha këto që u përmenden sjellin deri tek të dhënat se madje 55 për qind e konzolave të lojërave në SHBA kanë qenë Nintendo Wii.

www.nintendo.com/wii
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://windows-king.tk/
 
Nintendo Wii thyen të gjitha rekordet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ¸.·´¯) Diskutime të ndryshme (¯`·., :: Kuriozitete-
Kërce tek: