ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Technika E FootPrinting...!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
N!T!
V.I.P.
V.I.P.
N!T!

Numri i postimeve : 153
Age : 23
Nga Jeni : strellci
Registration date : 20/12/2008

MesazhTitulli: Technika E FootPrinting...!!   Sat Dec 20, 2008 11:13 am

Ketu po shkruaj nje tutorial qe une e vlersoj si te vlefshem dhe se cdo kush qe don te ndjek rrugen e nje Hacker-i te sukseshem duhet te dij mbi kete techninc keshtu te pakten mendoj une


Footprinting

Footprinting eshte e para dhe menyra me e favorshme e hackerave per te mare informacion per sa i perket sistemeve kompjuterike dhe kompanive te tyre. Qellimi I Footprinting eshte qe sa me shume te mesoni per sistemet kompjuterike per hyrjen ne kompjutera te tjere per portet (ports) dhe pikpajmet ndaj sigurive te tyre.

Qe te hysh ne nje kompjuter duhet te dish aq shume dhe te jesesh I informuar mire. Ka kompani te ndryshme qe punesojne Hacker te vertet per mbrojtjen e sistemeve.

Footprinting sic perdoret per te sulmuar nje sistem perdoret gjithashtu per te mbrojtur ate

Open Source Footprinting

Open Source Footprinting eshte menyra me e lehte per te mare informacion nga nje kompani, informacionet qe jane te mundshme si jane numrat e telefonit , adresat etc. Perdorimi per "whois request" , scanimi e IP mos gjendet ndonje port e hapur jane forma tjera per Open Source Footprinting. Te gjitha keto informacione jane shume lehte per ti marre. LOL

Shume kompani nxjerrin shume informacione ne web per veten e tyre te cilat nga ana e hackerave jane shume me vlere dhe keshtu shume kompani nuk e mendojne kete gje.

Network Enumeration

Network Enumeration eshte proces per te indetifikuar emrat e Domain-it dhe internetet e bashkuara.Procesi perdore disa te dhena te databazes te dhene me whois te gjetura ne internet. Rezultatet jane se tani hackeri i more te gjitha informata duke e analizuar ate.


DNS Interrogation

Pasi i morem te gjitha informacionet duke perdorur teknikat me larte tani hackeri merr per te analizuar DNS. Shume programe free ka qe mund te marresh dhe te perdoresh per DNS Interrogation.


Tani le tja fillojme te marim informacion rreth nje web-i une po e mare www.taiwan.com.au

dhe cka na duhet si fillim , si fillim na duhet qe te marrim te dhena te web faqes duke shkuar ne www.whois.domaintools.com shkruajme web faqen dhe opa na dalin kto

Domain Name: taiwan.com.au
Last Modified: 16-Nov-2002 17:21:37 UTC
Registrar ID: Melbourne IT
Registrar Name: Melbourne IT
Status: ok

Registrant: Solid Software Pty Ltd
Registrant ID: OTHER 084 786 498
Eligibility Type: Other
Eligibility Name: TAIWAN.COM.AU
Eligibility ID: VIC BN B1434477X (VIC)

Registrant ROID: C0690385-AR
Registrant Contact Name: THE MANAGER
Registrant Email: Visit whois.ausregistry.com.au for Web based WhoIs

Tech ID: 2407430092
Tech Name: Christine Sun
Tech Email: Visit whois.ausregistry.com.au for Web based WhoIs

Name Server: ns32b.ssggrp-wc.com
Name Server: ns32a.ssggrp-wc.com

IP Location - New York - New York - Ntt America Inc


dhe sic e shohim morem shume te dhena duke filluar nga emri , serveri , lokacioni i IP etj.

Tani fillojme nje port scanning te shohim nese ka ndonje porte te hapur dhe ......

Discovered open port 554/tcp on 128.121.203.167
Discovered open port 443/tcp on 128.121.203.167
Discovered open port 80/tcp on 128.121.203.167
Discovered open port 25/tcp on 128.121.203.167
Discovered open port 21/tcp on 128.121.203.167
Discovered open port 3306/tcp on 128.121.203.167
Discovered open port 110/tcp on 128.121.203.167

shohim se paska shume porte te hapura dhe gjithe kto informacione jane shume te nevojshme ...............

Ndersa per te mare informacione mbi nje kompjuter do te perdorim po te njejten menyre dhe gjithashtu do te perdornim port scanner per te pare nese ka ndonje port te hapur

dhe nese na del athere shume thjesht mund te veprojme duket shkuar

start-run-cmd - dhe ne cmd shkruajme

net view \\emrikompjuterit ose ip dhe portin

kjo ishte sa i perket kesaj Technince
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.dj-niti-a.piczo.com
 
Technika E FootPrinting...!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ¸.·´¯) Paneli i Kontrollit (¯`·., :: Tutorials & Mesime-
Kërce tek: