ForumPortalCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 30.000 deve të gatshme për garën e bukurisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ACIDI
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 221
Age : 26
Nga Jeni : Deqan
Registration date : 19/12/2008

MesazhTitulli: 30.000 deve të gatshme për garën e bukurisë   Sun Dec 21, 2008 4:14 am

Në njërën nga garat më spektakolare në Lindjen e Afërt, përzgjedhja e devesë më të bukur, në kuadër të festivalit “Mazayin Dhafra” në Abu Dabi të Emirateve të Bashkuara Arabe, do të defilojnë disa dhjetëra mijëra deve.

Detyra e jurisë do të jetë të vlerësojë tiparet të cilat e përcaktojnë bukurinë e “mbretëreshës së shkretëtirës" – pamja e turinjve, gjatësia e qafës, madhësia e kraharorit dhe gungës, ngjyra dhe pamja e qimeve dhe kualiteti i muskujve.

Në garën, në të cilën mund të paraqiten vetëm ato kafshë të cilat kanë prejardhjen e dëshmuar, veçmë janë paraqitur 30.000 deve, kryesisht nga shtetet fqinje; Bahrejni, Kuvajti, Katari dhe Arabia Saudite.

Manifestimi organizohet me qëllim të ruajtjes së kulturës së Abu Dabit, derisa ai fillon më 23 dhjetor dhe do të zgjasë për 13 ditë rresht.

Çmimi kryesor është një milion dollarë, e në mesin e shpërblimeve tjera janë edhe 143 automjete të terrenit të cilat, pos deveve, paraqesin mjetin transportues nëpër shkretëtirën e cila e përshkon këtë rajon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.sgh-team.tk
Karamelka
PrincesS
PrincesS


Numri i postimeve : 20
Registration date : 19/12/2008

MesazhTitulli: Re: 30.000 deve të gatshme për garën e bukurisë   Sun Dec 21, 2008 8:24 am

uu qa koka kon me shku une huahuahu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
30.000 deve të gatshme për garën e bukurisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: ¸.·´¯) Diskutime të ndryshme (¯`·., :: Kuriozitete-
Kërce tek: